شیردهی نوزاد و فواید آن

میلاد تیموری نویسنده : میلاد تیموری
دسته بندی : نقد و بررسی تاریخ : ۳۰ مهر ۱۳۹۹ | ۲۰:۱۲ بازدید : 545
شیردهی نوزاد و فواید آن

یکی از سوالاتی که بعد از زایمان،برای مادران پیش می آید این است که آیا میتوان به جای شیر مادر از شیر خشک و یا شیر جایگزین استفاده کرد؟ فواید شیر مادر چیست که آیات و روایات اسلامی به آن توجه ویژه ای دارند؟ شیر مادر چه جایگاهی در رشد کودک دلبندمان دارد و در آینده چه ثمراتی را برای ما و کودکمان به دنبال خواهد داشت؟ همچنین میزان شیر دهی به نوزادان باید چند وعده در روز باشد؟

این ها همه سوالات متداولی هستند که ما در این مقاله میکوشیم تا به آنها پاسخ مناسبی بدهیم. پس با ما در ادامه همراه باشید.

نحوه شیردهی به نوزادان و فواید آن

یکی از سوالاتی که برای مادران بعد از زایمان پیش می آید، این پرسش است که چه موقع باید به نوزاد شیر داد؟ آیا شیر مادر به نوزاد نیاز ضروری است یا نه؟ و یا اینکه با شیر خشک می شود به تغذیه کامل پرداخت؟

ابتدا به بررسی جایگاه شیردهی نوزاد از دیدگاه قرآن می پردازیم.

طبق آیه ۲۳۳ سوره بقره مدت زمان شیردهی به نوزاد توسط مادران دو سال کامل معادل ۲۴ ماه ذکر شده است.

((و مادران باید به فرزندانشان دو سال کامل شیر دهند هند این حکم برای کسی است که می خواهد دوران شیرخوارگی را تکمیل کند....))

طبق روایتی از حضرت محمد صلی الله که می فرمایند:

برای طفل شیرخوار هیچ شیری مبارک تر از شیر مادر نیست.

قطعاً شیر مادر مقوی ترین شیر برای نوزاد می باشد. شیر دادن به نوزاد باعث سلامت هر چه بیشتر خود مادران نیز می شود.

فواید شیر مادر برای نوزاد

بسیاری از مراجع دولتی و غیردولتی تحقیق های بسیاری روی شیر مادر کردند و فواید بسیاری برای آن ذکر می کند ازجمله این مراجع می‌توان آکادمی پزشکی اطفال آمریکا و سازمان بهداشت جهانی را نام برد. این فواید به شرح زیر می باشند :

تغذیه نوزاد با شیر مادر منجر به مقاومت بیشتر در برابر امراض گوناگونی مانند عفونت دستگاه تنفسی فوقانی میگردد.همچنین سبب دیابت کمتر چاقی کمتر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد، گرایش کمتر برای توسعه بیماری های آلرژیک، هوش بیشتر و همچنین کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی و کاهش بیماری سلیاک می‌گردد.

بررسی های انجام شده نشان می دهد که تغذیه با شیر مادر باعث کاهش ابتلا به التهاب گوش میانی حاد، استفراغ و اسهال نامشخص و کاهش عفونت دستگاه تنفسی می شود. البته باید به این نکته توجه داشت که تمامی خواص شیر مادر تاکنون ناشناخته مانده است.

بررسی روی حدود ۲۸۰ کودک انجام گرفته و نشان داده است که نوزادانی که بیشتر از هشت ماه با شیر مادر تغذیه شدند، نمره هوشی کلامی بالاتری را داشتند و برعکس کودکانی که در سنین نوزادی زیر هشت ماه با شیر مادر تغذیه شدند، نمره هوش کلامی پایین تری کسب کردند.

 فواید شیردهی برای مادران:


کاهش سرطان

در طولانی مدت مادرانی که به نوزادان شیر دادند، کمتر به سرطان پستان سرطان تخمدان و سرطان آندومتر مبتلا شدند.


کاهش بیماری های قلبی

شیرردهی به نوزادان سبب کاهش بیماری‌های قلبی و عروقی در مادران می شود.

بازسازی استخوان 
 مادرانی که بیشتر از ۸ ماه به نوزادان خود شیر دادند، از فواید باز معدنی سازی استخوان بهره‌مند می گردند.
  کاهش خونریزی

کاهش خونریزی بعد از زایمان در مادرانی که به نوزاد خود شیر می دهند مشاهده شده است.

انسولین کمتر 
 مادرانی که مبتلا به دیابت شدند، به انسولین کمتری نیاز پیدا می کنند.«با پزشک مشورت شود»


رماتیسم مفصلی کمتر 
 تحقیقات انجام شده روی مادرانی که مدت زمان طولانی تری به نوزادشان شیر دادند، نشان داده است که به روماتیسم مفصلی کمتری دچار می شوند.

 

حال به این پرسش متداول مادران پاسخ می دهیم که چه زمانی به نوزادان باید شیر داد تا نوزاد کامل تغذیه شود. جواب این پرسش بستگی به نوزاد شما دارد چون معمولاً نوزادان بعد از تولد به دلیل خستگی و خواب آلودگی ممکن است ، زیاد شیر نخورند ولی بعد از چند روز بعضی از نوزادان شروع به خوردن پیوسته شیر از پستان مادر می کنند و ممکن است ، از این بابت مادران احساس درد در سینه خود کنند.

بعضی از نوزادان فقط زمانی شیر می خورند که، احساس گرسنگی کنند. اصولا نوزادان بین ۲ تا ۳ ساعت یک بار شیر میخورند و این در طول ۲۴ ساعت شبانه روز شاید تعداد زیادی باشد ولی این امر جای نگرانی ندارد، چون باید توجه داشت نوزاد معده کوچکی دارد و پر شدن معده نوزاد سریع اتفاق می افتد.

هر چه سن نوزاد بیشتر می شود معده او نیز بزرگ تر و حجیم تر می گردد در نتیجه دفعات شیر خوردن کاهش می یابد. برای شیر دادن به نوزاد توجه کنید که سینه مادر زمانی که از شیر پر شده باید به طور کامل در جهت تغذیه نوزاد تخلیه و به نوزاد داده شود تا نوزاد کاملاً سیر گردد. بعضی از مادران شیر خود را در ظرفی می ریزند و بعد به نوزاد می دهند ولی باید توجه داشت که این کار معایبی دارد اول اینکه ممکن است شیر با ماندن در فضای بیرون یخچال فاسد گردد. نوزاد شما نیاز به شیر تازه دارد.

دوم اینکه تغذیه نوزاد با پستان مادر باعث ایجاد حس آرامش و اعتماد به نفس در نوزاد می گردد. شیر دادن به نوزادان در آغوش مادر باعث تقویت حس مادرانه در مادران می گردد. زمانی که سینه مادران از شیر پر گردد پستان ها شروع به درد کردن میکنند و باید با شیر دادن به نوزاد آن را تخلیه کرد.

امید وارم مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشد.

ثبت امتیاز :
5 از 5 تعداد : 1

هیچ نظری ثبت نشده است

رفتن به بالا