چرا کودکان اسباب بازی هایشان را خراب میکنند؟

میلاد تیموری نویسنده : میلاد تیموری
دسته بندی : نقد و بررسی تاریخ : ۲۴ آذر ۱۳۹۸ | ۲۰:۰۷ بازدید : 59
چرا کودکان اسباب بازی هایشان را خراب میکنند؟

با توجه به اینکه اکثر کودکان بیشتر وقتشان را با اسباب بازی هایشان میگذرانند تخریب و آسیب زدن به اسباب بازی هایشان هم دلایل متفاوتی دارد.از آنجایی که بازی کردن با وسایل گوناگون در رشد شخصیت کودکان تاثیر مستقیم دارد لذا باید به این نکته توجه داشت که پرخاش گری کودکان با اسباب بازی هایشان ویا کندوکاو آنها با وسایل بازی لزوما معنا و مفهوم نگران کننده ای ندارد.در این مقاله سعی داریم تا دلایل آسیب زدن کودکان به اسباب بازی هایشان را برسی کنیم.

حس کندوکاو کودک

از آنجایی که کودکان علاقه زیادی به کسب تجربه از محیط پیرامونشان دارند لذا علاقه زیادی نیز به چگونگی کارکرد لوازم پیرامونشان به ویژه اسباب بازی هایشان دارند. مثلا دوست دارن که بدانند  اسباب بازی هایشان چگونه کار میکنند و یا از درون و اجزایشان با خبر شوند. در نتیجه در صدد آن بر میآیند تا آنها را باز کنند و یا حتی بشکنند. اگر کودک شما علاقه زیادی به باز کردن درون اسباب بازی ها دارد زیاد مانعشان نشوید و بگذارید در حضور و نظارت خودتان این کار را انجام دهند. این عمل باعث میشود تا خطرات احتمالی دفع شود. مثلا اگر کودک قصد دارد که اسباب بازی را با دندان باز کند شما مانع آن شوید تا این کار را به شیوه ای دیگر انجام دهد و به دهان و دندانش آسیبی وارد نکند.

کودکان پیش فعال

کودکانی که پیش فعالی زیادی دارند معمولا به خاطر انرژی بیشتری که در وجودشان نسبت به سایر کودکان اسباب بازی هایشان را زودتر خراب میکنند. این تخریب هم معمولا بیشتر به صورت پرت کردن و شکستن صورت میگیرد. شاید دلیل این عمل آنها رسیدن به آرامش نسبی باشد که بعد از پرتاب کردن و شکستن به آنها دست میدهد. در هر صورت این مدل از کودکان را زیاد تحت فشار نگذارید که پرت نکن!اما باید مراقب بود که به دیگران آسیبی وارد نکنند.

جلب توجه

گاهی اوقات برای کودکان پیش میآید که بخواهند خلا عاطفی خود را با شکستن و پرت کردن اسباب بازی بروز دهند. باید والدین توجه داشته باشند که در این گونه موارد از خود محبت و توجه بیشتری به کودک نشان دهند تا محبت والدین به کودکان تزریق شود و احساس بهتری نسبت به والدین و زندگی با والدین داشته باشند.

احساس حسادت به دیگران

وقتی کودکی این حس برایش پیش بیاید که ما به کودکی دیگر بیشتر توجه و یا محبت میکنیم شاید بخواهد کاری کند تا این حس حسادتش را بروز دهد و مارا وادار به توجه کردن به خودش کند. توجه ما به خواهر و یا برادر او هم میتواند باعث برانگیخته شدن حس حسادتش شود. این حسادت را با عصبانیت و یا کوبیدن و پرت کردن اسباب بازی نشان میدهد. با طوری رفتار کرد تا این خلا در او ایجاد نشود و یا اگر به هر نحوی ایجاد شده باید آنرا با محبت کردن به او برطرف سازیم.

 

 

 

ثبت امتیاز :
5 از 5 تعداد : 1

هیچ نظری ثبت نشده است

رفتن به بالا