آیا لگو باعث افزایش هوش مهارتی کودکان می شود؟

نویسنده : sorena
دسته بندی : نقد و بررسی تاریخ : ۰۵ شهریور ۱۳۹۸ | ۰۸:۴۷ بازدید : 32

 

آیا لگو باعث افزایش هوش مهارتی کودکان می شود؟ اسباب بازی ها در واقع باعث افزایش رشد ذهنی و جسمی درکودکان می شود  و باعث می شود که افزایش رشد مهارت های کودکان می شود. اما بازی لگو یکی از گزینه های بسیار خوب برای رشد مهارت های ذهنی کودک می شود که حتی آینده کودک را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. دراین مقاله سعی کرده ایم که تاثیرات بازی لگو برروی کودکان را مورد بررسی قرار بدهیم.

لگوی بازی چیست؟

لگو یکی از اسباب بازی هایی می باشد که د راندازه و فرم های مختلفی ساخته می شود که روش بازی کردن بدین صورت است که باید تعدادد قطعات را به یکدیگر متصل کنند تا اشکال مختلف در سایزهای متفاوت ساخته شود. لگو در واقع ذهن کودک را درگیر میکند تا یاد بگیرد که چگونه م یتواند با این قطعات اشکال مختلفی را بسازد.

یکی از ویژگی های مهم بازی لگو تکرار نشدنی بودن آن استو شما هر بار می توانید یک شکل جدید بسازید به همین علت کودکان هیچ وقت از بازی کردن با لگو احساس خستگی و نارضایتی نمی کنند.همین ساختار نیافتگی بازی لگو باعث شده تا لگوها مورد توجه و علاقه کودکان و نوجوانان بسیاری قرار بگیرند.

توجه به گروه سنی در خرید لگو

 هنگام بازی با لگو، حتما به سن کودک و توانایی‌هایش دقت داشته باشید و لگوی مناسب سنش در اختیارش بگذارید. هر چه سن کودک کم باشد قطعات لگو باید محدودتر و اندازه آنها بزرگتر باشد. برای همین در سن دو سالگی به دلیل عدم توانایی و قدرت انگشتان و مچ دست کودک و همچنین عدم مهارت کودک بهتر است لگوهای انتخابی بزرگ باشند تا کودک خسته و سرخورده نشود.

در مرحله بعد طریقه استفاده از هر قطعه را به او یاد دهید تا ستون‌هایی از قطعات هم رنگ یا هم شکل بسازد. در ادامه قطعات بزرگتر مثل در، پنجره، چرخ ماشین، نرده و … را به او نشان دهید و همچنین طرز کار و چگونگی استفاده از لگو را به کودکتان بیاموزید. پس از طی این مراحل کودک را آزاد بگذارید تا اشکال دلخواهش را بسازد.

اگر کودک قطعات لگو را بدون هدف روی هم می‌گذارد تا جایی که امکان دارد به طور غیر مستقیم به او ایده دهید تا بالاخره خودش قادر به ساختن هدف دار شود. البته در مورد کودکانی که اشکال مختلفی را می‌سازند می‌توانید سوالاتی درباره آنچه می‌سازد بپرسید. مثلاً از کودکی که قطار ساخته است بپرسید قطار با ماشین چه تفاوتی دارد… البته اگر پاسخی هم دریافت نکردید نا امید نشوید.

بیشتر بخوانید

چگونه لگو، امپراطوری خود را با چیدن آجرهای کوچک ساخت

25حقیقت بزرگ که باید درباره لگو بدانید

آیا آجر لگو مهارت‌های کودک شما را افزایش می‌دهد؟

شاید برای شما این سئوال پیش آمده باشد که آیا آجر لگو و دیگر اسباب‌بازی‌های ساختنی مهارت‌های کودک شما را افزایش می‌دهد؟ و یا اینکه چرا لگو و بلوک بازی، شرط خوبی برای توسعه شناختی است؟ اگر دنبال پاسخ هستید حتما ادامه مقاله را با دقت مطالعه نمایید.

اسباب بازی های ساختنی مانند لگو و یا هر نمونه دیگر برای کودکان بسیار هیجان انگیز می باشد به آنها قدرت توسعه مهارت های ذهنی می دهد. بازی های لگو و آجر بازی ذهن کودک را درگیر ساخت انواه سازه و اشکال مختلف می کند و حس قدرت و تمرکز را در کودکان افزایش می دهد. بازی با لگو و بلوک می‌تواند طیف وسیعی از توانایی‌های کودکان از جمله: مهارت‌های حرکتی، مهارت‌های مکانی، مهارت‌های زبانی و حل مسئله متفاوتی را ایجاد کند.

کودکان باید آنچه را که می‌بینند تجزیه و تحلیل کنند، قطعاتی را که کل را تشکیل می‌دهند، درک کنند و چگونگی ارتباط آنها با یکدیگر را بیاموزند. برای اینکه واقعا موفق باشند، ممکن است نیاز به کمی اندیشی داشته باشند و این کمک می‌کند تا بتوانند تصور کنند که یک شی از زاویه دیگری شبیه به نظر می‌آید به عنوان مثال: بچه‌ها زمانی که می‌توانند شکل هندسی خود را در چشم خود تغییر دهند زمان بیشتری را صرف می‌کنند.

برای دیدن چگونگی این کار چالش برانگیز، ما به یک کودک برخی از آجرهای پلاستیکی مانند لگو ارائه می‌دهیم و از او می‌خواهیم که این طرح را بازتولید کند به نظر می‌رسد ساده است، اما در نظر گرفتن آنچه که او باید انجام دهد مهم است. او باید سه نوع آجر را انتخاب کند: یک ۴ تایی، یک ۸ تایی و یک ۱۲ تایی. او باید کوتاهترین آجر را به آن متصل کند تا در یک لبه بلندترین آجر قرار بگیرد. او نیاز به پیوستن آجر متوسط ​​به انتهای دیگر بلندترین آجر دارد.

دسترسی بیشتر به اسباب‌بازی‌های ساخت و ساز و تشویق بیشتر برای بازی با چنین اسباب‌بازی‌هایی می‌تواند باعث افزایش چشم گیر انواع مهارت‌ها در کودکان شود. بچه‌ها با مهارت‌های فضایی قوی احتمالا بیشتر به اسباب‌بازی‌ها و سرگرمی‌هایی که شامل ساخت و ساز، تجزیه و تحلیل و طرح‌ها هستند جذب می‌شوند. این بدان معنا نیست که بازی بلوک ساختارا باعث بهبود فکری می‌شود. آنچه لازم است شواهد تجربی است و چنین شواهدی در حال جمع شدن است.

تاثیر بازی با لگو بر آینده شغلی کودکان

مطالعات نشان می‌دهد کودکانی که با اسباب‌بازی‌های ساخت‌وساز مانند لگو سرو کار داشته‌اند هوش فضایی-تجسمی و هوش ریاضی و منطقی شان رشد یافته است. بازی‌های کودکی تاثیر بسزایی در شکل‌گیری مهارت‌های محیطی افراد دارند و همین مهارت‌ها زمینه ساز  موفقیت‌های افراد در زمینه‌هایی گوناگونی از جمله علوم و مهندسی هستند..  کودکانی که با اسباب‌بازی‌های ساخت و ساز مانند لگو سرگرم شده‌اند نسبت به سایر همسالان خود که از این اسباب‌بازی‌ها نداشته‌اند، عملکرد بهتری در آزمون های استدلال فضایی-تجسمی مانند مهارت لازم برای تجسم و چرخش ذهنی اشیا داشتند.

فواید بازی با لگوها

 • مهمترین تاثیر لگوها بر روی کودکان در رشد و هماهنگی مهارت‌های بدنی و ارتباطات فضایی است.
 • باز با لگو موجب پرورش عضلات ظریف انگشتان و مچ دست می شود.
 • بازی با لگوها، تصورات کودکان را افزایش داده و تخیلات کودک را تحریک و آن را به مرحله عمل می‌رساند.
 • بازی با لگو مفاهیم بسیاری به فرهنگ لغت کودکان اضافه می‌کند و از طریق این بازی، کاربرد لغات را به طور محسوس در زندگی مشاهده می‌کنند.
 • کودک در هنگام بازی با لگوها و انجام ساخت‌وساز و خراب کردن و دوباره ساختن، آزاد است. برای همین مدت زمان زیادی را می‌تواند بدون احساس خستگی بازی کند. به همین دلیل یادگیری و کار با لگو جنبه تکراری و خسته کننده پیدا نمی‌کند و هر بار می‌تواند شکل جدیدی بسازد.
 • کودک با هر بار ساخت و ساز و سپس خراب کردن با مفاهیم تجزیه و ترکیب اجسام آشنا می‌شود.
 • آزادی عمل در بازی باعث می‌شود کودک دست به خلاقیت و ابتکار بزند و چیزهای جدید بسازد که در رشد خلاقیت و توانایی‌های ذهنی او بسیار مؤثر است.
 • کودک با ساخت اشکال هندسی با مفاهیم هندسی آشنا می‌شود.
 • با توجه به اینکه لگوها در رنگ‌های مختلف ساخته شده‌اند همین باعث می‌شود کودک در حین بازی رنگ‌های مختلف را یاد بگیرد.
 • بازی با لگو در ایجاد و بالا بردن اعتماد به نفس کودک بسیار تاثیرگذار است به این صورت وقتی کودک با قرار دادن قطعات در کنار یکدیگر چیزی می‌سازد، احساس شادی، غرور و پیروزی می‌کند و همین باعث اعتماد به نفسش می‌شود.
 • بازی با قطعات لگو زمینه هماهنگی چشم و دست را فراهم می‌آورد و همین باعث می‌شود همکاری و رشد مهارت‌های اجتماعی کودک گسترش یابد.
 • مزیت دیگر لگو این است که کودکان در تمام سنین و به تناسب هوش می‌توانند از این اسباب‌بازی استفاده کنند.
 • بازی با لگو قدرت تفکر منظم و سازماندهی کودک را افزایش می‌دهد.
 • لگوها به راحتی نمی‌شکنند و خراب نمی‌شوند. برا همین تا مدت‌ها قابل استفاده هستند.
 • از طریق بازی با لگوها، کودک کثیف نمی‌شود به همین دلیل والدین کودکان را به این گونه بازی‌ها تشویق می‌کنند.

نکات ایمنی هنگام خرید لگو

 • برای کودکان زیر سه سال، حتما لگوهایی با قطعات بزرگ بخرید زیرا کودکان معمولا اشیا را از طریق دهان آزمایش می‌کنند و این خطر وجود دارد لگوهایی که کوچک باشد توسط کودک بلعیده شود.
 • مواد به کار رفته در لگوها همانند سایر اسباب‌بازی‌ها به دلیل حساسیت کودکان باید از مواد درجه یک و مرغوب باشد. اما بعضی کارخانجات اسباب‌بازی‌ها را از مواد بازیافتی و کهنه می‌سازند و این یک عامل مهم در انتقال بعضی از بیماری‌ها است.
 • رنگ‌های شیمیایی به کار برده شده در اسباب‌بازی‌ها از جمله لگوها در دراز مدت می‌تواند باعث عوارض خطرناکی همچون ناراحتی‌های کبدی، تنفسی و مسمومیت‌های خطرناک شود برای همین بهتر است لگوهایی را خریداری نمایید که استانداردهای بهداشتی معتبر برخوردار باشند و یا از برندهای معتبر و صاحب نام باشند

 

ثبت امتیاز :
5 از 5 تعداد : 1

هیچ نظری ثبت نشده است